Krupon, czyli budowa błamu skóry

Naturalne pochodzenie skóry meblowej cechuje ją tym, że każda jednostka, czyli błam, jest inna w porównaniu do reszty pod kątem powierzchni i kształtu. Statystycznie błamy skór naturalnych występują w powierzchniach między 3,5 a 6 m2 (zdarzają się także rozmiary niestandardowe). W naszej firmie o prawie 20-letnim doświadczeniu przez nasze ręce przewinęły się także rekordzistki, a największa skóra jaka została sprzedana przez naszą firmę miała 8,28m2 powierzchni.

Jednak nie wielkość a jakość skóry wskazuje na jej poziom użyteczności tapicerskiej. Im większa procentowo powierzchnia kruponu tym skóra jest wyższej jakości. Wspomniany wcześniej krupon, w tapicerstwie meblowym, to innymi słowy część skóry, nadająca się na tapicerowanie sofy, fotela lub innego mebla.

opis błamu

Błam skóry naturalnej, wraz z opisem poszczególnych części (kliknij aby powiększyć)

Wielkość kruponu na błamie skóry zawsze będzie miała inną powierzchnię, a tylko w skórach wysokogatunkowych krupon zajmuje największy procent błamu.

Nie oznacza to, że inne fragmenty błamu nie nadają się do produkcji. Z pozostałych części wykonuje się mniejsze elementy jak np. poduszki lub bardziej schowane elementy mebla jak tylna część lub część oparcia/siedziska które nie są widziane na ogół. Elementy wykonane z innych części niż krupon błamu nieznacznie tylko odbiegają od wysokiej jakości i tylko wprawne oko fachowca może ocenić czy dany element jest wykonany z kruponu czy nie.

Położenie kruponu

Krupon to największa i najbardziej użyteczna część błamu skóry. Po bokach granicę wytycza brzuch, a wzdłuż część zadnia i kark.

Bulgaro
Zamknij